Mobilita

InChange je od počátku svého vývoje designována pro maximální mobilitu. Proto podporuje přístup z většiny existujících mobilních zařízení - a na rozdíl od mnoha konkurentů tak činí velmi kvalitně.

Mobilní telefony

InChange podporuje provoz svých jednotlivých částí pro většinu mobilních zařízení:

Pošta:

Díky naprosto čisté implementaci protokolů IMAP(s), POP3(s) a SMTP(s) spolupracuje bez problémů se všemi poštovními klienty včetně klientů implementovaných na mobilních telefonech.

Kalendáře, kontakty, úkoly:

Již od roku 2001 je skupinou RYANT využíván protokol SyncML, který pro synchronizaci kontaktů, úkolů a kalendářových položek aktivně využívá několik tisíc uživatel InChange. Tento protokol je podporován snad všemi "obyčejnými" mobilními telefony vyrobenými po roce 2000.

Pro synchronizaci s mobilními zařízeními typu Android lze využít buď nativní prostředí Google a synchronizovat prostřednictvím účtu, který každý uživatel systému Android od Google automaticky dostává (synchronizace pak probíhá tak, že InChange synchronizuje s účtem na Google, a ten s mobilním zařízením), nebo nově pomocí protokolu CalDAV.

Smartphony společnosti Apple (iPhone) využívají připojení prostřednictvím protokolu CalDAV.

Synchronizace kalendářů, kontaktů a úkolů pro telefony s OS Windows není systémem InChange podporována, nicméně je možné zajistit i tyto služby, a to pomocí integrace služeb hostované Exchange.

Ostatní služby:

Možnost využití ostatních služeb velice závisí na kvalitě internetového prohlížeče používaného na mobilním zařízení i na kvalitě (rychlosti) mobilního zařízení jako takového.

Virtuální privátní síť

Samozřejmou vlastností InChange je podpora OpenVPN, která se za posledních pár let stala standardem i pro mnoho významných korporací. Instalace OpenVPN včetně grafického uživatelského rozhraní je dostupná pro Windows (Windows 2000 a vyšší) či Mac OS X. a vyznačuje se především těmito znaky:

 • Instalace na uživatelské počítače je velmi snadná až triviální.
 • Je zajištěna maximální kompatibilita napříč mnoha různými operačními systémy (Linux, Solaris, OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Mac OS X, Windows).
 • Jsou plně využity šifrovací, autentizační a certifikační vlastnosti OpenSSL pro zabezpečení soukromého datového provozu prostřednictvím veřejného Internetu.
 • Stabilita a škálovatelnost jsou skutečně maximální.

Bezpečnostní model je založený na využití SSL/TLS pro autentizaci a protokolu IPSec pro bezpečné tunelování nad protokolem UDP. OpenVPN podporuje:

 • X509 PKI (autentizace spojení),
 • TLS (výměna klíčů),
 • OpenSSL (enkrypce dat) a
 • algoritmus HMAC-SHA1 (autentizace tunelovaných dat).

Webové rozhraní

Kvalitně propracované webové rozhraní, které může směle soupeřit s webovými aplikacemi největších softwarových firem, je jedním z významných argumentů, proč používat systém InChange. Webové rozhraní lze používat z jakéhokoli alespoň trochu solidně hardwarově vybaveného počítače (512 MB RAM, procesor > 1GHz) s téměř libovolným webovým prohlížečem. InChange podporuje browsery Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Internet Explorer od verze 7 (u verze 7 je potřeba zdůraznit, že má velmi špatnou implementaci JavaScriptu, pročež právě nevyniká rychlostí).

Webové rozhraní systému InChange je dostupné výhradně na základě zabezpečení pomocí SSL (protokol https). Výhodou je, že se uživatelé mohou do groupware přihlašovat z libovolného počítače v síti Internet, a tak mít přístup k firemním informacím, ať už se nacházejí kdekoli na světě, i když s sebou nemají svůj (firemní) počítač.

Prostřednictvím webového rozhraní je možné přistupovat ke všem aplikacím s výjimkou CRM. Dostupné jsou tak v jednom okně prohlížeče z jakéhokoli počítače na světě, který je připojen k Internetu:

 • pošta,
 • (sdílené) kalendáře,
 • (sdílené) úkoly,
 • (sdílené) kontakty,
 • intranet (včetně možnosti jej vzdáleně modifikovat),
 • Document Management System,
 • administrační rozhraní.

(c) RYANT, s.r.o., info@ryant.cz